Kiedy warto kupić zbiornik akumulacyjny?

Wszelkiego rodzaju zbiorniki wody grzewczej pełnią przeróżne funkcje w instalacji c.o., w zależności od swojej pojemności oraz sposoby włączania w obieg. Właściwie dobrane, istotnie zwiększają sprawność układów, między innymi znacznie poprawiają spalanie w kotle, a także dystrybucję ciepła. Pozwalają także na zmniejszenie poziomu emisji powstających zanieczyszczeń. Tym samym zbiornik akumulacyjny, który połączony jest kotłem na paliwa stałe, a także kominkiem na tzw. płaszcz wodny pełni wiele praktycznych funkcji.

Zbiornik akumulacyjny określany jest powszechnie także jako akumulator ciepła. Dzięki niemu możliwe jest efektywne gromadzenie i przekazywanie do instalacji grzewczej pozyskanej energii cieplnej.  Ponadto pozwala uniknąć wielu problemów, z jakimi na co dzień boryka się duża ilość właścicieli centralnego ogrzewania. Zatem, kiedy warto kupić zbiornik akumulacyjny?

Zbiornik akumulacyjny – budowa i funkcje

Zbiornik akumulacyjny najczęściej ma kształt prostopadłościanu lub walca, który zaizolowany jest specjalną pianką poliuretanową, która istotnie ogranicza straty ciepła magazynowanej wody. Z kolei zewnętrzną oraz wewnętrzną powierzchnię takiego zbiornika pokrywa ceramiczna emaila, która zabezpiecza cały zbiornik przed powstawaniem korozji. Niemniej nadal najczęściej można spotkać się ze zbiornikami wykonanymi ze stali nieemaliowanej.

Zasobnik akumulacyjny to jeden z obowiązkowych podzespołów każdej instalacji z nieautomatycznym kotłem na wszelkiego rodzaju paliwa stałe. Warto podkreślić, że w porównaniu z układami, które nie posiadają zbiornika akumulacyjnego, główną zaletę akumulacji stanowi racjonalne, a tym samym zrównoważone wykorzystanie energii paliwa.

Powszechne stosowanie zbiorników akumulacyjnych w ramach centralnego ogrzewania odnosi się do wprowadzania lepszej jakości działania całej instalacji grzewczej. Tym samym każdy zbiornik akumulacyjny, pełni wiele ważnych funkcji w instalacjach grzewczych, posiadając bardzo pozytywny wpływ dla użytkowników. Głównymi zaletami są:

·         bezpieczeństwo,

·         elastyczność,

·         oszczędność,

·         komfort,

·         ekologia.

Dzięki zastosowaniu zbiornika akumulacyjnego np. z wężownica CWU możliwe będzie ogrzanie wody, dobierając do tego właściwą instalację grzewczą. W takim przypadku, posiadanie jednego kotła na paliwo stałe, będzie w zupełności wystarczające zarówno do ogrzania mieszkania, jak i wody użytkowej.

Zbiornik akumulacyjny do podgrzewania c.w.u.

Całe ciepło, które zgromadzone jest w zbiorniku akumulacyjnym, można wykorzystać na wiele sposobów, między innymi do przygotowania ciepłej wody do kąpieli. Tego rodzaju czynność realizuje się na trzy sposoby:

1.       Zbiornik c.w.u. umieszczany jest wewnątrz większego zbiornika akumulacyjnego. Z kolei sama zasada działania jest taka sama jak w przypadku dwupłaszczowych zasobników c.w.u.

2.       Zastosowanie wężownicy o większej powierzchni, która będzie zasilana wodą wodociągową, gdzie w momencie poboru c.w.u., woda wewnątrz wężownicy będzie ogrzewała się przepływowo.

3.       Zastosowanie wężownicy wewnątrz zbiornika akumulacyjnego, która połączy się z zewnętrznym zasobnikiem c.w.u.

Warto podkreślić, że w ostatnim przypadku może dojść do stosunkowo łatwego przerwania nagrzewania się wody użytkowej, od wody, która zgromadzona jest już w zbiorniku akumulacyjnym.

Kiedy zakup zbiornika akumulacyjnego będzie dobrym pomysłem?

Obecnie zbiorniki akumulacyjne dedykowane są przede wszystkim dla wszystkich użytkowników kotłów zasypowych, a także kominków, które posiadają płaszcz wodny. Niemniej jedną z zasadniczych wad takich źródeł jest brak jakiejkolwiek kontroli nad procesem spalania. Tym samym spalanie z mocną niższą od tej nominalnej będzie generowało bardzo dużo zanieczyszczeń. Jednak zbiornik akumulacyjny także jest jednym z niezbędnych elementów kotła zgazowującego drewno.

W przypadku łączenia kotła węglowego i ogrzewania podłogowe zdecydowanie konieczny będzie montaż zbiornika akumulacyjnego. Będzie on pełnił nie tylko rolę bufora, ale także zapewni znacznie bardziej ekonomiczne spalanie w kotle, przede wszystkim w sytuacji wysokich temperatur. Ponadto ustabilizuje pracę podłogówki na niższych temperaturach zasilania.

Warto pamiętać, że przy wyborze zbiornika akumulacyjnego nie bez znaczenia jest jego rozmiar. Im większy będzie zbiornik, tym większe będą możliwości magazynowania ciepła. Obecnie najczęściej stosowanym zbiornikiem jest ten o pojemności 1000 litrów. Zbiornik o takiej pojemności jest wystarczający do bieżącego ogrzewania mieszkania, jak i wody użytkowej, także w większych domach jednorodzinnych.