Jaki piec na pellet wybrać?

Piec na pellet to ekologiczny sposób ogrzewania domu. Gwarantuje wydajność, oszczędność i dbałość o środowisko naturalne, jednocześnie zapewniając komfort ogrzewania wszystkich domowników. Z tego względu tego typu piece cieszą się rosnącą popularnością. Jaki piec na pellet wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów?


Jak działa piec na pellet i dlaczego warto?

Piec na pellet

W pierwszej kolejności należy wiedzieć czym jest piec na pellet. Pellet to inaczej paliwo stałe w postaci granulatu. Pozyskuje się go z biomasy, a więc odpadów drzewnych bądź produktów ubocznych rolnictwa.

Do największych zalet tego paliwa można zaliczyć wygodę użytkowania i łatwość przechowywania (w przeciwieństwie do węgla).

Sercem każdego pieca na pellet jest palnik, zlokalizowany w korpusie urządzenia. Po ustawieniu docelowej temperatury oraz uzupełnieniu paliwa w zbiorniku za pomocą przycisku uruchamia się piec. Proces spalania ma charakter ciągły, co oznacza, że ponowne uruchomienie podajnika następuje w momencie spadku temperatury w obiegu. Co ważne, piece na pellet są zautomatyzowane, co ogranicza konieczność ich obsługi, także pod względem czyszczenia. Po spaleniu całego pelletu oraz wygaszeniu płomienia specjalny wentylator oczyszcza palnik, zaś popiół trafia do popielnika.

Niezwykle istotną informacją jest to, że piece na pellet zapewniają w pełni ekologiczne rozwiązanie z zakresu ogrzewania domu i wody użytkowej. W trakcie spalania pelletu do atmosfery przedostaje się tyle dwutlenku węgla, ile w warunkach naturalnych produkuje roślina w procesie fotosyntezy.

Rodzaje pieców na pellet

Osoby zainteresowane kupnem pieca na pellet powinny mieć świadomość, że na rynku spotkać można wiele rodzajów tego typu urządzeń. Wyróżniamy:

  • piec na pellet z podajnikiem – ogranicza obsługę do minimum, ponieważ nie musimy samodzielnie podawać mu paliwa; sprawdzi się dobrze na mniejszych powierzchniach
  • piec na pellet z wbudowanym zasobnikiem – eliminuje konieczność zakupu osobnego zasobnika
  • piec na pellet z zasobnikiem C.W.U – umożliwia jednoczesne ogrzewanie wody użytkowej
  • piec na pellet jednofunkcyjny – służy jedynie do zasilania instalacji grzewczej, nie jest tym samym w stanie ogrzać wody użytkowej

Wybór odpowiedniego rodzaju powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami domowników oraz własnymi preferencjami

Piec na pellet a cena

Choć znacznie lepiej kierować się renomą producenta i jakością kotła, większość osób zainteresowanych piecem na pellet poszukuje ofert korzystnych cenowo.

Tutaj należy pamiętać, że jakość bardzo często idzie w parze z nieco wyższą ceną. Bardzo tanie piece wątpliwej jakości powinny być omijane szerokim łukiem. Zazwyczaj cena pieca o mocy 10 kW waha się w granicach 7-8 tysięcy złotych. Bardziej zaawansowane, mocniejsze czy o niestandardowych wymiarach mogą być nawet kilka tysięcy złotych droższe. 

domusa teknik Jaki piec na pellet wybrać?

Moc kotła a powierzchnia ogrzewanego budynku

2c813f8597310b2e8eed41098194581c 600 500 Jaki piec na pellet wybrać?

Moc wybranego kotła na pellet zawsze powinna być dobrana do ogrzewanej powierzchni, dzięki czemu nie dojdzie do sytuacji, w której urządzenie nie jest w stanie zapewnić ciepła w całym budynku. Budynki postawione po 2009 roku posiadają świadectwo charakterystyki energetycznej, które określa ilość energii zużywanej przez dany obiekt, wyrażoną w kW/m2. Jest to zapotrzebowanie roczne. Jaką moc kotła warto więc wybrać?

Według obliczeń specjalistów, 1 kW jest wystarczający, aby ogrzać 15 m2 powierzchni. Zapotrzebowanie zwiększa się, gdy budynek nie jest odpowiednio ocieplony. Należy pamiętać, że na ogół nie ma potrzeby kupować piece o większej mocy grzewczej, ponieważ przez większą część sezonu urządzenie to powinno pracować z mocą nominalną (mniejszą niż maksymalna).

Funkcjonalność i łatwość obsługi

Aby użytkowanie kotła na pellet było maksymalnie wygodne i komfortowe dla osób w każdym wieku warto wybrać model, który posiada prostą i intuicyjną obsługę. Przed kupnem w pierwszej kolejności należy sprawdzić ilość wolnego miejsca w piwnicy czy kotłowni, które będzie przeznaczone na piec oraz zbiornik paliwa. Przestrzeń należy wydzielić z niewielkim zapasem miejsca, aby dostęp do urządzenia był bezproblemowy.

Piec na pellet – klasa 

Współcześnie wyróżnia się 3 klasy kotłów wskazujące na ich jakość. Określają one kryteria emisji spalin, a więc wskazują na to, które urządzenie będzie najbardziej ekologiczne i bezpieczne dla środowiska czy domowników.

Dostępne są klasy:

  • 3 – najniższa sprawność, dotyczy głównie kotłów podajnikowych
  • 4 – klasa średnia
  • 5 – najwyższa i najlepsza klasa na dzień dzisiejszy, określa wysokiej jakości piece na pellet lub eko groszek

Kupując piec na pellet sprawdźmy więc czy posiadają one klasę 5. Takie piece odpowiadają wszystkim standardom i normom emisyjnym zgodnie z PN/EN 303-5:2012, w związku z czym są przyjazne dla środowiska naturalnego. Ponadto cechują się wysoką sprawnością, sięgającą nawet do 92%, a także obniżoną do minimum emisją szkodliwych związków pochodzących z dymu.

987868b5d028044f88da52d305508f67 600 500 Jaki piec na pellet wybrać?

Wymiary pieca na pellet

fa1c4b4a2344cf43ba81a511c59508af 600 500 Jaki piec na pellet wybrać?

Piec na pellet na ogół jest niewielkim urządzeniem, które bardzo dobrze dostosowuje się do różnych przestrzeni. Tym bardziej, że niektóre firmy wykonują piece na zamówienie, których kształt jest dobrany do indywidualnych potrzeb klienta.

Kupując urządzenie najpierw należy zmierzyć szerokość, długość oraz wysokość miejsca w kotłowni czy piwnicy, a następnie dodać do tego kilkanaście lub kilkadziesiąt cm (w zależności od potrzeb), dzięki czemu swobodnie przedostaniemy się do pieca. 

Pamiętajmy także, że instalacja pieca na pellet wymaga specjalistycznej wiedzy i pewnej zręczności, dzięki czemu jego praca będzie wydajna, ekologiczna i bezpieczna. ,

Jeśli nie mamy doświadczenia, najlepiej poprosić fachowców o zainstalowanie urządzenia. Profesjonalne podłączenie jest również warunkiem zachowania gwarancji.