Jaki kocioł na pellet i drewno? Co wybrać?

Współcześnie na całym świecie systematycznie rośnie liczba ekologicznych rozwiązań, dzięki którym możliwe jest codzienne eksploatowanie możliwości domów. Odnosi się to tak samo do zużywania zasobów energetycznych w zakresie wytwarzania ciepła. Niewątpliwie zapewnienie odpowiedniego poziomu ogrzewania w mieszkaniu to jedna z najważniejszych rzeczy w momencie jego projektowania. Właśnie z uwagi na sprzyjanie środowisku, coraz więcej osób decyduje się na montaż pieca na pellet i drewno.

Wybór właściwego kotła na pellet to przede wszystkim gwarancja odpowiedniego spalania granulatu. Obecnie na rynku istnieje bardzo dużo rodzajów pieców. Każdy z nich posiada pewne wady i zalety. Tym samym wybór najbardziej odpowiedniego nie zawsze jest prostą sprawą. Zatem na co zwracać uwagę przy wyborze kotła na pellet i drewno? 

Kocioł na pellet i drewno – czym się kierować przy wyborze?

Piece na pellet i drewno to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż standardowe kotły, które powoli odchodzą od powszechnego użytku. Niemniej wybór kotła na pellet i drewno do własnych czterech kątów wymaga podstawowego rozeznania. Najważniejszą kwestia przy wyborze są odpowiednie parametry, które będą dostosowane do wielkości mieszkania oraz zakresu jego ogrzewania. Zatem moc grzewcza pieca jest podstawowym kryterium jego wyboru. 

Obecnie zdecydowani klienci na stosowanie paliwa ekologicznego, jakim jest pellet, mogą wybierać różne rodzaje kotłów w bardzo przystępnych cenach. Zakup podstawowych wersji takich pieców to wydatek kilku tysięcy złotych. Jednak wiele osób często zastanawia się, czy takie rozwiązanie będzie dla nich odpowiednie? Dlatego warto zapoznać się z właściwościami pelletu. Przede wszystkim są nimi: 

    1. Bardzo duża wydajność grzewcza 

    2. Większa niż standardowe piece kaloryczność, co pozwala na dłuższe ogrzewanie

    3. Długo czas spalania granulatu 

    4. Szeroka dostępność pelletu na rynku 

    5. Ekonomiczne rozwiązanie w dłuższej perspektywie czasu.

Jeżeli decyzja o zakupie kotła na pellet i drewno została podjęta, to kolejnym aspektem jest wybór odpowiedniego rodzaju pieca. Taki wybór powinien być dokładnie przemyślany, również poprzedzony analizą najważniejszych parametrów technicznych, które powinny być odpowiednio dostosowane do indywidualnych potrzeb ogrzewanej powierzchni mieszkalnej. 

Rodzaje kotłów na pellet

Najpopularniejszym rodzajem jest piec jednofunkcyjny. Jak sama nazwa wskazuje, posiada on jedną funkcję, jaką jest ogrzewanie domu. Zatem niemożliwe jest inne niż wyłącznie takie zastosowanie kotła. Niemniej możliwe jest podłączenie zasobnika C.W.U., dzięki któremu możliwe będzie już ogrzewanie wody w mieszkaniu. 

Bardziej rozszerzoną wersją, która daje więcej funkcjonalności jest piec na pellet ze wbudowanym zasobnikiem. Dzięki temu możliwe jest nie tylko ogrzewanie pomieszczeń w domu, ale również ogrzewanie wody. Ponadto wbudowany zasobnik w piec nie wymaga już doposażania, jak w przypadku kotła jednofunkcyjnego. 

Ostatnim rodzajem jest piec z zainstalowanym, automatycznym podajnikiem na granulat. Zdecydowanie właśnie to rozwiązanie jest najbardziej wygodne, ponieważ nie wymaga nieustannego doglądania kotła, a procesy w nim zachodzące można wcześniej zaprogramować. 

Istotne kwestie przy wyborze pieca na pellet

Piece na pellet i drewno zazwyczaj posiadają dwie osobne komory, gdzie jedna przeznaczona jest na drewno, a druga na pellet. Pozwala to na mniejsze zużycie granulatu, ponieważ do rozpalania wykorzystywane będzie drewno, które jest znacznie tańsze. 

Warto również pamiętać o rozwiązaniu, jakim jest ekogroszek. Jednak ta opcja kierowana jest głównie do niezdecydowanych osób, które wychodzą z założenia, że zmiana paliwa zbyt drastycznie podniesie całkowite koszty ogrzewania. 

Niemniej podczas wyboru kotła należy kierować się przede wszystkim mocą grzewczą. Musi być ona właściwie dostosowana do wielkości budynku oraz jego stanu. Tym samym wybór zbyt małego uniemożliwi ogrzanie całego domu, a wybór zbyt dużego nie pozwoli na wykorzystanie jego całkowitych możliwości. 

Piec na pellet – o tym należy pamiętać!

Przed zakupem kotła na pellet i drewno warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze należy sprawdzić system czyszczenia rur, a konkretniej czy są one automatycznie czyszczone. Profesjonalny kocioł do pelletu powinien także posiadać wszystkie potrzebne certyfikaty bezpieczeństwa. Bardzo istotne jest także usuwanie popiołu, dlatego dobrze jest, kiedy piec posiada automatyczne systemu usuwające spalone pozostałości. 

Sprawdzenie przed zakupem powyższych kwestii zapobiegnie ewentualnym rozczarowaniom, a odpowiednio przystosowany piec do warunków budynku będzie właściwie spełniał swoją rolę grzewczą.