Jak działają zbiorniki buforowe?
Zbiorniki buforowe są ważnym elementem instalacji grzewczej, ponieważ magazynują wodę służącą do jej zasilania. W praktyce mogą jednak pełnić różne funkcje, w zależności od sposobu włączenia w obieg oraz pojemności. Bardzo często zwie się je zamiennie zbiornikami akumulacyjnymi. Na czym dokładnie polega ich działanie? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Działanie zbiorników buforowych
Pompa ciepła ogrzewa wodę, po czym w odpowiedniej temperaturze trafia ona właśnie do zbiornika buforowego. Z tego miejsce instalacja grzewcza pobiera wodę w zależności od aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Wszystko regulowane jest mechanizmami automatycznymi, dzięki czemu współcześnie ogrzewanie pomieszczeń nie wymaga większego udziału domowników.
Zbiorniki buforowe bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku gospodarstw domowych z:
- tradycyjnymi grzejnikami
- ogrzewanych kotłami na paliwo stałe
- kominkami z płaszczem wodnym
Wyśmienicie radzą sobie z zasilaniem instalacji grzewczej o kilku obiegach wody, np. gdy jednocześnie korzystamy z ogrzewania podłogowego. Pasują także do instalacji łączonej z kilkoma źródłami ciepła (np. kocioł + kominek).
Zalety zbiorników buforowych
Obecność zbiorników buforowych sprawia, że cała instalacja grzewcza pracuje znacznie wydajniej i sprawniej. Ograniczają one częstotliwość uruchamiania się pomp ciepła, wpływając na optymalny przepływ wody w instalacji. Jeśli układ buforowy zostanie zastosowany przy kotłach stałopalnych, zauważymy poprawę czystości spalania. W każdym przypadku zbiorniki buforowe będą dobrym, przyszłościowym rozwiązaniem.
Jaki zbiornik buforowy wybrać?
W przypadku domów jednorodzinnych stosuje się zbiornik buforowy o pojemności przynajmniej 500 l, jednak najpopularniejszą opcją są te o pojemności 1000 l. Wówczas kompatybilny będzie kocioł o mocy 20-30 kW (i większej).
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze dobrym pomysłem jest rozmowa z fachowcem, który udzieli dobrej rady. Wieloletnie doświadczenie sprawia, że najlepsi specjaliści są w stanie dobrać zbiornik buforowy po podaniu przez klienta kilku szczegółów związanych z zapotrzebowaniem domowników, rodzajem ogrzewania i metrażem domu.