Zalety kotłów na pellet

Kotły na pellet to jedno z częściej wybieranych rozwiązań wśród kotłów na biomasę. Pellet to paliwo stałe występujące w postaci granulatu, które można wykorzystywać zarówno w instalacjach grzewczych, jak i w kominkach. W dzisiejszych czasach, gdy coraz większą uwagę poświęca się ekologicznym i bezpiecznym dla środowiska systemom grzewczym, kotły na pellet znajdują się w czołówce. Czemu zawdzięczają tak dużą popularność i jakie są ich największe zalety?

Przede wszystkim ekologia

Pellet powstaje z odpadów drzewnych oraz produktów ubocznych rolnictwa. To całkowicie naturalne tworzywa, których nigdy nie wzbogaca się dodatkowymi lepiszczami. Warto zaznaczyć, że aby piec mógł być zasilany pelletem, musi posiadać specjalny palnik. Choć jednorazowo piec na pellet jest sporym wydatkiem, na dłuższą metę przyniesie nam wiele korzyści. Pierwszą jest ochrona środowiska naturalnego.

Granulki ulegają biodegradacji, natomiast wszelkie surowce do ich produkcji zalicza się do tworzyw odnawialnych. Dzięki temu nie przyczyniamy się do zmniejszenia zasobów natury. Jednocześnie produkują niewiele popiołu, a kurz drzewny można znacznie szybciej usunąć niż pył węglowy. Emisja substancji smolistych w przypadku piecy na pellet jest niska, co wpływa pozytywnie na jakość powietrza.

Czyszczenie kotłów na pellet

Jak wspomniano, kurz drzewny znacznie łatwiej jest usunąć w przeciwieństwie do pyłu węglowego, produkowanego przez tradycyjne kotły i piece. Dzięki temu kotły na pellet są wyjątkowo czyste i łatwe w obsłudze. Jak każda jednostka grzewcza wymagają odpowiedniej konserwacji i czyszczenia elementów, przebiega to jednak sprawniej i higieniczniej.

Łatwa instalacja i obsługa

Niewątpliwą zaletą kotłów na pellet jest ich łatwa instalacja oraz obsługa. Jeśli zdecydujemy się na kocioł z podajnikiem, obsługa ograniczy się jedynie do uzupełniania co kilka dni zapasów oraz jego czyszczenia, co jak wspomniano wcześniej, także nie sprawia żadnej trudności. Niektóre nowoczesne kotły na pellet wyposażone są nawet w mechanizm automatycznego czyszczenia. 

Zalety kotłów na pellet – podsumowanie

Najważniejsze zalety kotłów zasilanych tą biomasą można przedstawić w skrócie:

  • nie zanieczyszczają środowiska naturalnego, działając w ekologiczny sposób bez zbędnej emisji dwutlenku węgla
  • nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów
  • są proste w czyszczeniu, umożliwiając zachowanie maksymalnej higieny pomieszczenia, w którym się znajdują
  • wiążą się z produkcją bardzo małej ilości popiołu
  • niemal nie wymagają obsługi, są wygodne w użyciu
  • estetycznie się prezentują
  • choć wydatek początkowy jest spory, gwarantują oszczędność pieniędzy w przyszłości

Warto zacząć myśleć o swoim komforcie i bezpieczeństwie oraz o dalszych losach planety. Kotły na pellet są rozwiązaniem przyszłościowym, zdobywającym coraz większą popularność. Nie bez powodu. Praktycznie nie mają wad, dzięki czemu bez zbędnych komplikacji możemy cieszyć się ich użytkowaniem.