Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Gdy jesteśmy na etapie wykańczania domu bądź przeprowadzania remontu, który obejmuje również zmianę ogrzewania, jedną z decyzji jakie musimy podjąć to wybór między tradycyjnym a podłogowym ogrzewaniem. Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Zatem o czym warto pamiętać oraz które rozwiązanie jest lepsze a przy tym bardziej opłacalne?

O czym należy pamiętać wybierając odpowiednie rozwiązanie

Musimy pamiętać o tym, że ten wybór wcale nie jest taki łatwy jakby większości z nas mogłoby się wydawać, przede wszystkim zależy on od kilku bardzo istotnych czynników, a jakich dokładnie?

Jeśli nie dokonujemy wyboru rodzaju instalacji do nowego budynku a remontujemy już istniejący, ważne jest wzięcie pod uwagę zamontowanego tam źródła ciepła. W domach które posiadają pompę ciepła lub znajdują się kotły kondensacyjne, warto wziąć pod uwagę ogrzewanie podłogowe. Specyfikacja tych urządzeń jest w dużym stopniu dopasowana do tego jak pracuje podłogówka. Jeśli jednak posiadamy kocioł na paliwo stałe w tym kotły na pellet

, lepsze mogą okazać się grzejniki. W żadnym stopniu, nie wyklucza to faktu że kotły na paliwo stałe mogą być wykorzystane do ogrzewania podłogowego, takie rozwiązanie jest możliwe.

Efektywność energetyczna budynku, jest jedną z kolejnych zmiennych które powinniśmy wziąć pod uwagę. Jeśli o to chodzi, to podłogówka posiada większe wymagania, a dokładniej montowana jest w dobrze ocieplonych oraz dokładnie izolowanych budynkach. W innym wypadku efektywność pracy podłogówki może okazać się zbyt niska przy wysokich kosztach związanych z jej użytkowaniem. Zdecydowanie bardziej uniwersalne są tradycyjne grzejniki, które z powodzeniem możemy zamontować nawet w bardzo starych budynkach, które nie posiadają żadnego docieplenia. 

Jakie zalety oraz wady posiadają poszczególne rozwiązania?

Poza tym, że powinniśmy wziąć pod uwagę bardzo istotne zmienne, z których kilka zostało powyżej wymienionych, musimy pomyśleć nad tym jakie te rozwiązania posiadają wady oraz zalety. To w znacznym stopniu może ułatwić nam wybór odpowiedniego dla nas rozwiązania.

Ogrzewanie podłogowe – co powinniśmy wiedzieć?

Bez dwóch zdań, największą zaletą właśnie tego rozwiązania jest fakt że jest ono niezwykle komfortowe. Wynika to między innymi z ogrzewania od dołu, a to jest bardzo efektywne ponieważ w najlepszy sposób wykorzystuje wytworzoną energię. Bardzo istotne jest również to, że w sposób równomierny rozchodzi się we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli chodzi o aspekty wizualne, to w żadnym stopniu nie wpływa na wygląd pomieszczeń, ponieważ jest całkowicie niezauważalna.

Jeśli weźmiemy pod uwagę wady, to jedną z największych wysoki koszt oraz duże wymagania które dotyczą odpowiedniej termoizolacji budynku. 

Jak to jest z grzejnikami?

Grzejniki, to zdecydowanie tańsze rozwiązanie, niestety są mniej efektywne a przy tym wpływają na wygląd wnętrza. Ich dużą zaletą jest zdecydowanie ich uniwersalność, bo jak wyżej już wspomniano mogą również zostać zamontowane w starych nieocieplonych budynkach.

Co zatem wybrać?

W dużym skrócie, można stwierdzić że do budynków nowszych, które są w bardzo dobry sposób ocieplone, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się ogrzewanie podłogowe. Jeśli chodzi o starsze budownictwo, tu warto pomyśleć o tradycyjnych grzejnikach, w tym przypadku podłogówka może okazać się nieefektywna.