Kocioł na pellet w nieocieplonym domu

Oszczędne ogrzewanie jest dzisiaj w modzie, zwłaszcza, jeśli jednocześnie dbamy o środowisko naturalne i wybieramy paliwa bezpiecznie dla zdrowia wszystkich domowników. Właśnie dlatego kotły na pellet czy eko groszek cieszą się rosnącą popularnością. Sezon grzewczy już nie musi kojarzyć się ze sporym wydatkiem czy brudem i popiołem w kotłowni. Jak wygląda jednak sytuacja w przypadku ogrzewania domu nieocieplonego?

Obowiązek wymiany kotła

Na początku warto zaznaczyć, że 1 września 2017 roku weszła w życie ustawa nakazująca wymianę kotła niespełniającego norm emisyjnych:

  • do końca 2021 roku – należało wymienić stary kocioł mający ponad 10 lat
  • do końca 2023 roku – należy wymienić kocioł w przedziale 5-10 lat
  • do końca 2025 roku – należy wymienić kocioł 5-letni lub nowszy
  • do końca 2027 roku – należy wymienić każdy kocioł 3 i 4 klasy

Taka wymiana może wymagać niewielkiej modernizacji komina lub instalacji, w zależności od konstrukcji budynku. Nowe kotły nie tylko będą działać lepiej, ale i wyeliminują z użycia węgiel, który uznawany jest za opał stosunkowo szkodliwy i kosztowny. Znacznie lepszą alternatywą jest węgiel, pellet czy ekogroszek.

Kocioł w nieocieplonym domu a oszczędne ogrzewanie

Nie jest tajemnicą, że koszty ogrzewania domu nieocieplonego są znacznie wyższe niż w ocieplonym domu. Współcześnie zapotrzebowanie na ciepło w średniej wielkości budownictwie wynosi około 10-12 kW, a ostateczne koszty ogrzewania zależą od mocy kotła i ocieplenia domu. Mimo tego uważa się, że stara instalacja, brak izolacji termicznej, nieocieplony dach czy nieszczelne okna znacznie zmniejszają korzyści, które może przynieść spalanie pelletu czy ekogroszku. Jeśli nie chcemy w przyszłości zainwestować w remont i modernizację budynku, kupno pieca na pellet „na siłę” nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie będzie miało bowiem uzasadnienia ekonomicznego – koszty ogrzewania w dalszym ciągu będą wysokie. Zwłaszcza, gdy nastaną większe mrozy.

Alternatywą dla pieca na pellet jest pompa ciepła, jednak i tutaj zasada jest podobna. Urządzenie montowane w nieocieplonym domu powinno stanowić jedynie etap przejściowy, gdy wiemy, że za pewien czas ocieplimy budynek, aby ciepło nie uciekało poza mury.

fa1c4b4a2344cf43ba81a511c59508af 600 500 Kocioł na pellet w nieocieplonym domu