Kocioł na pellet – dofinansowanie 2022. Zyskaj dotację!

Koszt zakupu kotła na pellet nie jest mały – w zależności od rodzaju urządzenia waha się w przedziale 5-10 tys. zł. Z całą pewnością jest to jednak inwestycja warta zachodu. Nie tylko chronimy w ten sposób siebie, swoich bliskich i środowisko naturalne, ale również oszczędzamy na ogrzewaniu. Sprawia to, że po kilku latach inwestycja się zwraca. Jeszcze szybciej, gdy skorzystamy z dofinansowania.

Program “Czyste Powietrze” a kotły na pellet

“Czyste Powietrze” to rządowy program mający na celu ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery, które powstają wskutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa. Wsparcie dotyczy m.in. likwidacji starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwo stałe), a także zakupu i montażu nowych, spełniających aktualne wymagania.

Innymi słowy, w ramach programu można skorzystać z dofinansowania na kocioł na pellet. Minimalna kwota, którą można uzyskać, wynosi 6 tys. zł i stanowi 30% wartości pieca, natomiast kwota maksymalna wynosi 18 tys. zł i stanowi 90% wartości pieca. Możliwe formy dofinansowania to zwykła dotacja bądź dotacja na częściową spłatę kredytu.

Termin realizacji projektu

Realizacja programu jest przewidziana do końca 2029 roku, przy czym podpisywanie umów następuje do 31 grudnia 2027 roku. Finansowanie urządzeń w ramach podpisanej umowy nastąpi najpóźniej do 30 września 2029 roku.

Jakie warunki należy spełnić?

Aby uzyskać dofinansowanie kotła na pellet roczny dochód gospodarstwa domowego nie może przekroczyć 100 tys. zł. Osoba wnioskująca musi być natomiast właścicielem lub współwłaścicielem domu.

Piec na pellet

Jaki kocioł na pellet wybrać?

Aby kocioł na pellet został dofinansowany musi spełniać kilka wymagań. Muszą charakteryzować się obniżoną emisyjnością cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3. Jeśli nie spełniają tego wymogu, muszą posiadać certyfikat ekoprojektu (wówczas kwota dofinansowania będzie nieco niższa).

Kocioł na pellet powinien być również dopasowany do indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego. Najmniejsze urządzenia o mocy 10 kW sprawdzają się do ogrzewania domów o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2. Im większa powierzchnia domu, tym większa powinna być moc kotła.