Kocioł na pellet czy ekogroszek? Co opłaca się bardziej?

Ekologiczne i odnawialne źródła energii cieszą się rosnącą popularnością. Wybór odpowiedniego paliwa do domowego systemu grzewczego nie jest jednak łatwy. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na dostępność i jakość paliw, następnie zaś na ich cenę. Chcąc rzeczywiście zadbać o ekologię i własne bezpieczeństwo warto również kupić kocioł 5 klasy, a więc charakteryzujący się mniejszą emisją spalin niż klasyczne piece węglowe. Jaki opał sprawdzi się w przypadku pieca w domu?

Kocioł na pellet i ekogroszek – czy warto?

Zaletą kotłów na ekogroszek lub pellet jest niska zawartość popiołu, która mieści się na poziomie do 1%. To z kolei sprawia, że obsługa takiego pieca ogranicza się do minimum, co jest wygodne i praktyczne. Pellet i ekogroszek są również znacznie bardziej ekologicznymi opałami, bezpieczniejszymi dla zdrowia domowników i środowiska naturalnego niż tradycyjny węgiel. Posiadając taki piec praktycznie nie musimy martwić się o temperaturę w domu. To przyszłościowa inwestycja, która z pewnością zaowocuje.

Piec na pellet – zalety

Pellet jest odpadem zaliczanym do biomasy, powstaje z drewna, który jest surowcem w pełni odnawialnym. Jego spalanie oczywiście powoduje emisję dwutlenku węgla, jednak jest on związkiem pobranym wcześniej z atmosfery przez rośliny. W efekcie podczas spalania pelletu ilość dwutlenku węgla w atmosferze się nie zmienia. Piec na pellet posiada więc ogromną zaletę, jaką jest brak emisji szkodliwych związków czy nieprzyjemnych zapachów. W trakcie spalania powstaje niewiele popiołu. Kotły na pellet są rozwiązaniem ekonomicznym, gdyż jest to paliwo wysokokaloryczne.

Piec na pellet

Piec na ekogroszek – zalety

Ekogroszek to inaczej węgiel kamienny, a więc paliwo kopalne. Jego spalanie powoduje emisję dwutlenku węgla, choć w ilościach mniejszych niż zwykły węgiel. Dzieje się tak, ponieważ różni się od niego wielkością i składem, jest wyselekcjonowany (pozbawiony frakcji miału i flotu). Przedrostek „eko” nie pozostaje tutaj bez znaczenia – paliwo to spełnia wszystkie niezbędne normy Unii Europejskiej dotyczące minimalnej zawartości siarki i wytwarzanego popiołu. Stanowi w rezultacie materiał ekologiczny.

2c813f8597310b2e8eed41098194581c 600 500 Kocioł na pellet czy ekogroszek? Co opłaca się bardziej?

Kocioł 5 klasy na ekogroszek czy pellet? Co wybrać?

Kotły na pellet produkują mniejsze ilości popiołu, ponieważ opał ten zawiera go w swoim składzie jedynie do 1%. Dla porównania, w przypadku ekogroszku popiół stanowi nawet do 15% całego składu. Pellet jest również bardziej przyjemne w obejściu – nie pyli, nie brudzi i przyjemnie pachnie. Ekogroszek jest natomiast bardziej kaloryczny, jednak ze względu na wysoką zawartość popiołu więcej go zużywamy. Pellet, mimo że jest mniej kalorycznym paliwem, cechuje się wyższą wydajnością cieplną. Jak wygląda to w kwestii finansowej? Koszt grzania jest podobny, ale pellet wygrywa w kwestii wpływu na środowisko oraz wygodę użytkowania.

Wybierając piec warto rozeznać się na rynku i wybrać taki, który rzeczywiście spełni nasze oczekiwania i wymagania, będzie prosty w obsłudze oraz zasilany dostępnym dla nas paliwem. Ostateczna decyzja zawsze powinna być indywidualna.