Dlaczego kocioł na pellet nie osiąga żądanej temperatury?

Gdy kocioł na pellet nie osiąga żądanej temperatury większość osób doszukuje się błędów w ustawionych parametrach. Należy jednak wiedzieć, że przyczyn może być znacznie więcej, począwszy od złego doboru mocy kotła do wielkości budynku, kończąc na uszkodzeniu poszczególnych jego elementów. Jakie są więc możliwe przyczyny braku żądanej temperatury i na co warto zwrócić uwagę?

Brak odpowiedniej temperatury – możliwe przyczyny

Chcąc znaleźć przyczynę braku żądanej temperatury kotła na pellet warto myśleć w sposób kompleksowy i rozważyć wszystkie możliwe czynniki. Są to najczęściej:

  • zły dobór mocy kotła do zapotrzebowania energetycznego budynku – uważa się, że na 15 m2 powierzchni użytkowej potrzeba 1 kW, potrzebna moc kotła jednak wzrasta w przypadku nieocieplonych budynków
  • błędnie ustawione parametry podaży opału oraz przedmuchu
  • zanieczyszczone kanały, blokujące odbiór ciepła z komory spalania
  • brak termostatów i pompy obiegowej
  • zanieczyszczony palnik
  • przekroczona temperatura spalin
  • uszkodzony czujnik temperatury lub regulator kotła
  • wadliwie wykonana instalacja


Jak widać przyczyn jest wiele, dlatego nie warto skupiać się wyłącznie na jednej z nich. Mimo tego, gdy nasz piec nie osiąga temperatury zadanej, najczęściej mamy do czynienia z nieprawidłowo ustawionym sterownikiem. Każda osoba powinna samodzielnie wypróbować piec i wypracować odpowiednie ustawienia. Inną bardzo częstą przyczyną jest brak większego zainteresowania urządzeniem. Zgodnie z popularnym powiedzeniem: „jak dbasz, tak masz”, zatem już od samego początku warto regularnie czyścić i konserwować piec na pellet.

Piec na pellet nie osiąga zadanej temperatury – co robić?

Jak więc wpłynąć na temperaturę kotła? Jeśli ekologiczny piec na pellet czy ekogroszek nie osiąga żądanej temperatury w pierwszej kolejności należy sprawdzić wszystkie powyższe przyczyny i każdą po kolei wykluczyć. Metodą prób i błędów zwykle jesteśmy w stanie wskazać jedną z nich, co ogranicza prace naprawcze. Zaczynamy od czynności najprostszej, a więc sprawdzenia jakości opału w podajniku. Może się okazać, że pellet jest zbyt wilgotny lub daje dużo popiołu, co przekłada się na pracę pieca, zadaną temperaturę i czynność całego centralnego ogrzewania. Następnie dbamy o drożność kanałów i czyścimy wszystkie elementy urządzenia.


Możemy ustawić odpowiednie parametry, gdy problemem jest niska temperatura powrotu. Najczęściej uważa się, że minimalna temperatura powrotu wynosi około 10 stopni Celsjusza mniej niż temperatura zasilania. W praktyce daje to około 55 stopni Celsjusza.

2c813f8597310b2e8eed41098194581c 600 500 Dlaczego kocioł na pellet nie osiąga żądanej temperatury?

Jeśli mimo tego temperatura nie podnosi się lub z różnych względów nie chcemy samodzielnie naprawiać swojego kotła, najlepszą opcją będzie wezwanie fachowców. Dokładnie obejrzą oni piec na pellet i szybko znajdą źródło tej usterki. Korzystając z pomocy profesjonalistów mamy również pewność, że wszystko zostanie sprawnie i bezpiecznie naprawione.

Temperatura zadana a ustawienie krzywej grzewczej

Krzywa grzewcza określa zależność między temperaturą zasilania instalacji a temperaturą zewnętrzną. Innymi słowy wskazuje, do jakiej temperatury zadanej kocioł powinien podgrzewać wodę. Wpływ na nią mają czynniki takie jak:

  • temperatura w pomieszczeniu
  • wysokość temperatury zewnętrznej
  • moc kotła na pellet
  • stopień zautomatyzowania kotła
  • konstrukcja budynku i jego ocieplenie


Ustawienie krzywej grzewczej można wykonać na dwa sposoby – ręcznie lub automatycznie. Metoda ręczna polega na wyborze odpowiedniej krzywizny i przesunięciu krzywej w górę lub w dół wykresu. Efektem będzie ustawienie właściwej temperatury, zgodnej z naszymi oczekiwaniami. Za pierwszym razem trafienie w optymalną temperaturę kotła jest trudne.