Czy piece na ekogroszek są ekologiczne?
Moda na ekologiczne rozwiązania zapoczątkowana w ostatnich latach nie maleje. Wręcz przeciwnie – wciąż nabiera na sile. Nic dziwnego, umożliwia bowiem ochronę środowiska naturalnego, którego kondycja z roku na rok konsekwentnie się pogarsza. Jednocześnie dbamy o domowy budżet oraz zdrowie swoje i swoich najbliższych. Jednym z polecanych rozwiązań są piece na ekogroszek. Czy rzeczywiście należą do grona tych ekologicznych?
Spis treści:
Jak działają piece na ekogroszek?
Omawiane piece zasilane są paliwem zwanym ekogroszkiem. To nic innego jak rozdrobniony węgiel kamienny, z tą różnicą że ekogroszek posiada niższy stopień spiekalności oraz nie zawiera w swoim składzie drobnej frakcji (miału). Piece na ekogroszek podczas spalania tego rodzaju paliwa nie emitują do środowiska tak dużych ilości zanieczyszczeń, co w przypadku tradycyjnego węgla. Głównie z tego względu, że zawartość popiołu i siarki w ekogroszku jest bardzo niska.
Jeśli posiadamy piec z podajnikiem, paliwo uzupełnia się co kilka dni. Sprawia to, że nie pojawia się konieczność codziennego kontrolowania poziomu ekogroszku. Wszystkie jest wygodne i komfortowe, wpływa również na ostateczną wysokość rachunków za ogrzewanie. Ale co z ekologią?
Piece na ekogroszek – wpływ na środowisko naturalne
Ekogroszek, ze względu na przedrostek “eko”, uznawany jest powszechnie za paliwo całkowicie ekologiczne, neutralne dla środowiska naturalnego. Do produkcji ekogroszku wykorzystuje się węgiel kamienny, a dokładniej jego wysokogatunkowe odmiany. Także zastosowanie odpowiedniej technologii spalania sprawia, że ekogroszek z całą pewnością jest bardziej przyjazny środowisku niż zwykły węgiel.
Mimo tego wciąż pozostaje paliwem kopalnym, a więc w pewnym stopniu oddziałuje na środowisko naturalne. Choć jest ekologiczniejszy niż wiele innych rodzajów paliwa, nie może być zwany paliwem ekologicznym. W dalszym ciągu powoduje emitowanie pyłów i dwutlenku węgla (choć w małym stopniu). Wszystko to wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy każdego dnia.
Chcąc stosować ekogroszek najlepiej zaopatrzyć się w kocioł 5. klasy. Spełnia on wszystkie aktualne normy i wymagania. Dobierając moc urządzenia pamiętajmy, że w nowym budownictwie na 10 m2 ogrzewanej powierzchni przypada 1 kW mocy.
Alternatywa dla ekogroszku
Co więc można wybrać zamiast ekogroszku? Bardziej ekologiczną alternatywą dla ekogroszku jest choćby pellet. Dowiedz się jaki kocioł na pellet wybrać. Powstaje on ze sprasowania odpadów drzewnych, trocin i wiór pod wysokim ciśnieniem. Ma formę granulatu i wartość opałową podobną do drewna. To wygodne, niedrogie i bezpieczne biopaliwo. Jeszcze inną metodą ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej jest instalacja fotowoltaiczna (działająca z wykorzystaniem do produkcji prądu energii słonecznej), najlepiej połączona z pompą ciepła.
W dzisiejszych czasach wybór ekologicznych rozwiązań jest niezwykle szeroki. Jeśli chcemy dokładniej poznać różne propozycje, najlepiej skontaktować się ze specjalistą zajmującym się produkcją lub montażem urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii.