Co to jest zbiornik akumulacyjny?
Zbiorniki akumulacyjne CO i CWU, to urządzenia, dzięki którym możliwe jest magazynowanie nadwyżki wyprodukowanej energii cieplnej. Ich nadrzędną funkcją jest odbieranie, kumulowanie i utrzymanie wody użytkowej. Stanowią bardzo uniwersalne i funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ mogą współpracować z innymi źródłami ciepła tj. kominek z płaszczem wodnym czy kocioł na paliwa stałe. Pomimo tego wykorzystanie zbiornika akumulacyjnego w Polsce nadal nie jest tak powszechne jak w państwach zachodnich. Czym dokładnie jest zbiornik akumulacyjny i dlaczego warto wykorzystać go w domu?
Spis treści:
Jaki jest sposób działania zbiornika akumulacyjnego?
Zbiornik akumulacyjny, który określany jest również jako zbiornik buforowy, to stalowy pojemnik, który magazynuje wodę, a tym samym energię cieplną. Głównym zadaniem bufora jest akumulowanie zagrzanej ciepłej wody użytkowej i uwolnienie jej w wybranym momencie np. do ogrzania domu. Zasobnik wody grzewczej dzięki zaizolowaniu termicznemu efektywnie ogranicza utraty ciepła. W ten sposób bufor ciepła oddaje nagromadzoną energię cieplną przez bardzo długi czas.
Nowoczesne zbiorniki akumulacyjne dają możliwości regulowania temperatury w pomieszczeniach wraz z niskotemperaturowym zasilaniem grzejników. Z kolei bufor ciepła sprawi, że istotnie wzrośnie sprawność działania układu c.o., co przyczynia się do zwiększenia komfortu cieplnego. W efekcie w ciągu doby, a więc jednego cyklu spalania możliwe będzie oszczędzanie, ponieważ zużycie paliwa będzie znacznie mniejsze.
Zbiorniki wody grzewczej – bezpieczeństwo ogrzewania
Zbiornik akumulacyjny to przede wszystkim bezpieczeństwo, dlatego też powinien być wyborem dla wszystkich, którzy sobie je cenią. Sam bufor ciepła doskonale stabilizuje temperaturę pomiędzy instalacją centralnego ogrzewania a kotłem na paliwo stałe. Wbudowany mechanizm skutecznie zapobiega ewentualnemu przegrzaniu kotła, ponieważ nie spowoduje wrzenia wody. Warto zaznaczyć, że do takich sytuacji dochodzi sporadycznie, a główną przyczyną jest podłączenie przestarzałego kominka do kotła c.o.
Zbiornik akumulacyjny to możliwość uzyskania nominalnej mocy wszelkich urządzeń grzewczych, gdzie skutkiem jego działalności będzie maksymalna sprawność i długi okres użytkowania. Ponadto sprawność systemu ogrzewania zawsze można poprawić, instalując pomiędzy kotłem a grzejnikami duży zasobnik wody grzewczej. Tym samym zbiornik akumulacyjny to oczywisty wybór dla wszystkich osób, które chcą w sposób maksymalny wykorzystać własny potencjał maszyn grzewczych.
Zbiornik akumulacyjny – dla kogo?
Bufor ciepła to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią bezpieczeństwo i wygodę użytkowania, a przy tym mogą zintegrować wiele źródeł ciepła. Zbiornik akumulacyjny to urządzenie, które można określić mianem bezobsługowego. Uruchamia się w sposób automatyczny, a ogrzaną wodę uwalnia w wyznaczonym momencie. W ten sposób umożliwia przepływowe ogrzewanie wody użytkowej z wielu różnych źródeł ciepła do ich odbiorników. Zdecydowanie magazynowanie ciepła i utrzymanie stałej temperatury to jedna z największych zalet zbiorników akumulacyjnych. Ponadto dzięki temu, że zbiornik magazynuje wodę w momencie, kiedy jest wytwarzana, to nie ma potrzeby nieustannego podkładania do kominka. Z kolei to pozwala na większy komfort użytkowania oraz mniejsze spalanie drewna lub węgla.