Co to jest biomasa? Do czego używamy biomasy?

Biomasa znajduje się w czołówce najczęściej wykorzystywanych naturalnych źródeł energii. Do jej największych zalet możemy zaliczyć łatwość pozyskiwania i przekształcania w możliwą do zużycia energię. Jest przy tym całkowicie ekologiczna, nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne czy zdrowie domowników. Czym dokładnie jest biomasa i jakie znajduje zastosowanie?

Co to jest biomasa?

Biomasa to inaczej wszystkie ciekłe lub stałe substancje pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, podlegające procesowi biodegradacji. Definicja ta została utworzona przez Ministra Gospodarki i Pracy, jest zgodna z rozporządzeniem z dnia 9 grudnia 2014 roku. Wyjaśniając, biomasą są resztki roślinne i zwierzęce pozyskiwane w gospodarstwach domowych, rolnictwie, leśnictwie czy podczas pielęgnacji publicznych terenów zielonych. Nierzadko są to także odpady komunalne i przemysłowe.

Przykładowo, podczas codziennej pracy w gospodarstwach rolnych powstaje różnorodna biomasa. Są to choćby: słoma, siano (szczególnie to późno skoszone), pestki i ziarna (na przykład owies czy żyto). 

Biomasa tworzy niezwykle tanie i ekologiczne paliwo, w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego. Wykorzystanie biomasy możliwe jest poprzez fotosyntezę, jaka w niej zachodzi. Gromadząca się w biomasie energia słoneczna może być przetwarzana (zazwyczaj poprzez spalanie) na różne rodzaje energii. 

Zastosowanie biomasy

Biomasę już od pewnego czasu z powodzeniem wykorzystuje się jako zdrowszą i wydajniejszą alternatywę dla węgla, jako że podczas jej spalania nie wydziela się tak duża ilość zanieczyszczeń. Co więcej – biomasa cechuje się zerowym bilansem emisji dwutlenku węgla, co z pewnością odczują domownicy. Na skalę przemysłową biomasę wykorzystuje się w elektrowniach cieplnych, zaś w prywatnych domach dużą popularnością cieszą się kotły na biomasę. Podsumowując, to źródło ekologicznego ciepła oraz idealny surowiec na biopaliwa.

Zalety biomasy

Biomasa posiada wiele zalet, wśród których największe znaczenie mają:

  • całkowita nieszkodliwość dla środowiska naturalnego – zerowa emisja dwutlenku węgla i znacznie mniejsza emisja tlenku węgla, tlenku azotu czy dwutlenku siarki w porównaniu z innymi paliwami
  • niska cena – biomasę można z łatwością pozyskać z surowców ogólnie dostępnych na całej kuli ziemskiej, co przekłada się na jej korzystną cenę
  • recykling – produkcja biomasy sprawia, że na bieżąco można redukować ilość odpadów organicznych i przemysłowych. Pozwala również zagospodarować nieużytki
  • ponadczasowość i komfort użytkowania – w przeciwieństwie do energii pozyskiwanej z promieni słonecznych czy wody, biomasa dostępna jest przez cały czas. Bez względu na aktualną pogodę czy dostęp do wód

Wprawdzie biomasa charakteryzuje się nieco niższą wartością energetyczną w porównaniu do innych rodzajów paliwa, ze względu na liczne zalety jest coraz chętniej wybierana przez świadomych konsumentów.